خیلی‌ها با ریدینگ آیلتس مشکل دارند. شاید برای شما هم سوال باشه که چگونه در ریدینگ آیلتس موفق شویم؟

چگونه در ریدینگ آیلتس موفق شویم؟ | خواندن ریدینگ

مهارت ریدینگ (reading)، یکی از سخت‌ترین بخش‌های آیلتس است که بسیاری از افرادی که تجربه این آزمون را داشته‌اند می‌توانند به خوبی منظور بنده را متوجه شوند، اما خبر خوش این‌که تنها با یادگیری چند تکنیک اصلی ریدینگ می‌توانید به راحتی این بخش از آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید.
پس با ما و مقاله‌های استاد مرتضی جاوید همراه باشید تا بتوانید در آزمون‌های خود از هر نوعی که هست موفق‌تر عمل کنید.

خواندن مهارتی است که ما را قادر به انتقال و دریافت اطلاعات،خواندن نشانه‌های نوشتاری، شناسایی آن‌ها، درک و دریافت معنای متون، توانایی تلفظ و گرفتن اطلاعات از متون نوشته شده می‌کند.
خواندن یک فعالیت پیچیده است که هم تفکر و هم ادراک را در بر می‌گیرد.
خواندن شامل دو فرآیند مرتبط به هم است :

شناسایی کلمات: به درک فرایند سمبل‌های نوشتاری مرتبط، ارتباط دارد.
درک: شامل فرایند ایجاد حس، جملات و متون مرتبط است.

خوانندگان به طور معمول از دانش پیش زمینه واژگان، دانش گرامری، تجربه با متن و سایر راهبردها استفاده می‌کنند تا به آن‌ها در درک متون نوشتاری کمک کند. متدها و روش‌های مختلفی برای خواندن و توسعه مهارت‌های خواندن وجود دارند.

تکینیک skimming

تنها یک نگاه گذرا به متن می اندازید تا انتظارات و کلیت متن را دریافت کنید. ابتدایی ترین مرحله خواندن است. هدف از آن آشنایی با مطالبی است که قرار است بخوانید.

تکنیک scanning

برای درک اطلاعات خاص متن است. برای انجام این تکنیک، از بالای صفحه شروع کرده و سپس به سمت پایین چشمان خود را حرکت دهید.
به طور کل این تکینک بسیار مفید است مخصوصا هنگامی که به دنبال پیدا کردن جواب یک سؤال هستید. این‌گونه تکنیک‌ها مهم‌ترین مهارت در خواندن هر نوع متن ادبی است.
این مهارت شامل خواندن تنها کلمات چاپی نیست بلکه مستلزم ایجاد حساسیت و داشتن درک کامل از تفاوت‌های ظریف و معنایی زبان است.

مرحله آخر خواندن : خواندن کل متن و اطلاعات دقیق آن مانند اطلاعات و جزئیات ریزتر است.

چگونه در ریدینگ آیلتس موفق شویم؟ | تمرین کردن

تمریناتی که با هدف آموزش مهارت‌ها است، نیاز به مطالعه دقیق دارد و می‌تواند در دسته بندی‌های مختلفی براساس نیاز و خواست شما از متن، تقسیم بندی شود.

قسمت اول تمرینات شامل آشنایی دانش آموزان با عنوان و تیتر است. توسعه مهارت‌های پیش بینی و ایجاد انتظارات در متنی که در حال خواندن آن هستند.

فعالیت‌های پیش‌خوانی به خواننده اجازه می‌دهد تا هر آنچه را که ممکن است بعدا در متن بخواند، پیش بینی کند و حتی گاهی ممکن است چیزهای غیر محتمل را پیش بینی کند.

در تمرینات قبل از خواندن یعنی همان skimming، دانش آموزان باید حتما قبل از خواندن کامل متن، اول سؤالات و مواردی را که آمده است را کامل بخوانند؛ این کار به آن‌ها کمک می‌کند که هم کلیت مطلب و موضوع متن را بفهمند و هم اینکه بداند چه چیزهایی در متن مهم هستند و تمرکز خود را روی آن قرار دهند.

بخش دیگر تمرینات scanning است، که به اطلاعات خاص می‌پردازد.
آنها اطلاعات مورد نیاز را از متن استخراج می‌کند برای این کار می‌توانند تنها پاراگراف اول و آخر را بخوانند و حدس بزنند متن در چه موردی است و با این کار شاید بتوانند به تعدادی از سؤالات درک مطلب پاسخ دهند.
این سؤالات معمولا مطالبی جمع و جور از متن را از شما می‌خواهند.

مثلا مهم‌ترین جمله در پاراگراف اول چه بود؟
یا مثلا از شما می خواهد که نگرش خود را در رابطه با متن بگویید.
مترادف کلمه ای که بلد شده است، در کدام پاراگراف آمده است؟
سؤالاتی از این دست که اگر تکنیک‌هایی که در بالا ذکر شد را به درستی یاد گرفته باشید، می‌توانید به راحتی به سؤالات درک مطلب هر متنی پاسخ دهید.

امیدوارم مقاله “چگونه در ریدینگ آیلتس موفق شویم؟” به کارتون اومده باشه.
برای شرکت در دوره آنلاین آیتلس را از دست ندهید.

منبع : ویرگول

نویسنده : epranic elimosi