خیلی از پدر و مادرها دوست دارن به بچه هاشون در خانه انگلیسی رو درس بدن ولی دقیق نمیدونن از کجا باید شروع کنن.
مقاله آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه برای شماست، که سطح زبان فرزندانتون براتون مهمه و دوست دارید از سنین کم باهاشون انگلیسی کار کنید.

از کجا یاد دادن انگلیسی رو تو خونه شروع کنم ؟

همون طور که گفتم خیلی از ماها دوست داریم بچه هامونو با زبان انگلیسی آشنا کنیم ولی دقیق نمی دونیم از کجا باید شروع کنیم. البته باید بگم این خیلی مهم نیست که سطح زبان خودتون خیلی بالا باشه یا پایین، چیزی که مهمه تلاش کنیم که بچه ها شوق و تشویق شما رو برای یادگیری زبان ببینید و این تاثیر مثبتی تو انتخاب آنها برای یادگیری زبان انگلیسیشون داره.
البته باید بگم که این اصلا مهم نیست که توی شروع فرزندانتون خوب بتونن انگلیسی صحبت کنن.آنها برای ارتباط برقرار کردن با زبان دوم نیاز به زمان دارند پس صبور باشید و بهشون اجازه بدید و مطمئن باشید در زمان مناسب خودشون شروع به صحبت کردن می کنن.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه

فعالیت روزانه

یکی از تکنیک های بسیار تاثیر گذار آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه ، داشتن فعالیت روزانه مرتبط با یادگیری زبان است البته باید بگم که حتما این زمان باید کوتاه باشه. از نظر محقق های آموزش به کودکان، زمان ۱۵ دقیقه در روز کافی است. البته این زمان می تونه وقتی بچه ها سنشون بالاتر میره بیشتر بشه. بهترین تکنیک برای این موضوع برای شروع استفاده کردن از زمان کوتاه و متنوع است.

فعالیت روزانه باید مشخص و روشن باشه، چون بچه ها معمولا ارتباط بیشتری با کارهایی که روزانه براشون از قبل تعریف شده و می دونن چی در انتظارشونه برقرار میکنن، برای مثال شما می‌تونید زمانیوبا بچه‌ها بعد از اینکه از مدرسه اومدن ( بهترین زمان برای اینکه باهاشون بازی به زبان انگلیسی کنید)مشخص کنید یا اینکه یک داستان کوتاه به زبان انگلیسی قبل از خوابشون بخونید.
اگه تو خونه فضای خالی دارید حتما یک موقعیت از خونه رو به عنوان فضای انگلیسی در نظر بگیرید که وقتی کودک شما در آن محل قرار گرفت بدونه تمام کارهاشو به انگلیسی انجام بده .
تکرار و تکرار و تکرار، کودکان معمولا قبل از اینکه خودشون از چیزی استفاده کنند حتما باید قبلش چندین بار آن و شنیده باشن پس از تکرار نترسید و اجازه بدید که بچه ها با کلمات آشنا بشن.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه

بازی

بچه ها به صورت طبیعی یادگیری سریع تری وقتی که فضای بازی و شادی باشه دارن . خوب این تکنیک فوق العاده رو از دست ندین. به طور مثال، فلش کارت ها راه حل بسیار خوبی هستن که کمک میکنه که بچه ها راحت تر کلماتو به حافظه بسپارن . البته فلش کارت فقط برای حفظ کلمه مفید نیست و شما می‌تونید با این فعالیت کمک به حافظه کنین و بازی های دیگه ای مثل Kim’s game , snap انجام بدین.

چند مثال از بازی هایی که کودکان معمولا دوست دارن در خانه انجام بدن در زیر برای شما آوردیم .
۱- بازی های اکشن : بازی سیمون میگه، چارادس، ساعت آقای گرگ چیست ؟
۲- بازهی های دارای برد: مار و پله و …
۳- بازی های کلمه ای: جاسوس، جلاد
۴- بازی های آنلاین: بازی های آنلاین به دلیل استفاده کودکان از تبلت یا گوشی معمولا امروزه پرطرفدار شده، پس حتما بازی هایی و نصب کنید که به زبان انگلیسی باشه .

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه

موقعیت های روزانه

شاید اگه بخوام بهترین دلیل شروع زبان انگلیسی در خانه رو بگم ، باید به این نکته اشاره کنیم که بهترین مزیت یادگیری در خانه اینه که شما میتونید از موقعیت های روزمره ، اشیاء واقعی و غیره استفاده کنید و این یک تمرین طبیعی و متناسب برای بچه هاست.
چند مثال ساده که شاید ایده هایی برای شما ایجاد کنه و البته از فضای خلاقیت خودتون هم استفاده کنین.
وقتی دارید لباس تنش میکنین، یا وقتی دارین خونه رو تمیز کاری میکنین، حتما جملاتی و به انگلیسی بهش بگین مثلا :


‘Let’s put on your blue socks’, ‘It’s Dad’s T-shirt’, etc

وقتی به کودک خودتون کمک میکنین که اتاقش و مرتب کنه باز سعی کنین چند تا از فعالیت ها رو به انگلیسی بهش بگین تا ملکه ذهنش بشه :

Let’s put your teddy bear on the bed!’, ‘Where is the blue car?’

هنگام رفتن خرید یا آشپزی حتما سعی کنین اسم غذاها و مواد غذایی رو به انگلیسی بگین که توی ذهنش بشینه یا مثلا اگه رفتین سوپر مارکت یه لیست با تصویر براش ایجاد کنین واجازه بدین با کمک اون لیست و استفاده از تصاویر خودش موردش و پیدا کنه و حتما یادتون باشه وقتی برگشتین خونه ، کلمه ها رو دوباره تکرار کنین .

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه

داستان انگلیسی

معمولا بچه‌هامون با کتاب‌هایی که رنگ های روشن و تصاویر جذاب دارن راحت ترارتباط برقرار می‌کنن. آنها به تصاویر اشاره میکنن در همون لحظه سعی میکنن کلمه مرتبط باهاشو هم بگن. حالا وقته کار شماست، سعی کنین توی تصاویر سوال‌هایی به انگلیسی ازشون بپرسین و اجاز بدین که اونها جواب بدن مثلا :

Where’s the cat

حالا اونها گوشهاشون عادت میکنه به سوالی پرسیدن! یادتون باشه یکی از بهترین تکنیک ها استفاده کردن همزمان کتاب و فایل صوتی باهمه که کمک میکنه بچه‌هامون به صداها و ریتم‌های انگلیسی راحت‌تر عادت کنن.
قدرت انیمشن‌ها رو دست کم نگیرین. یک راهکار فوق العاده است برای اینکه همزمان مهارت شنیداریو تقویت کنن. کلی کلمه یادمی‌گیرن و حتی جمله سازی میکنن.

موسیقی

اصلا هر چی بگم از عالی بودن این تکنیک کم گفتم، بچه ها عاشق شنیدن موسیقی هستند و باهاش یه قر ریزی هم میدن خوب چی بهتر از این که کمک کنه بهشون که زبان هم یادبگیرن. حتی اگه بچه هامون هنوز به سنی نرسیدن که بتونن کلمات و درست بگن ولی شنیدن یه آهنگ شاد و پر انرژی باعث ارتباطشون با آهنگ می شه و خیلی وقت ها ذهنشون یاد میگیره که معنی کلمات و با حرکاتشون نشون بدن .

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه

گرامر

حواستون باشه برای بچه های خردسال به هیچ عنوان سراغ گرامر نرین که اونهارو از زبان دور می‌کنه . به جای اینکار سعی کنین گوششون و با ساختار صحیح آشنا کنین. مثلا در خصوص ظاهر وقتی می خواین صحبت کنین حتما از have got استفاده کنین و وقتی دارین در مورد قوانین مدرسه صحبت می‌کنین حتما از must استفاده کنین. این‌ها باعث می شه ذهنشون ساختار بگیره و در بزرگسالی به طور طبیعی و صحیح ازش استفاده کنن.
برای کودکان بزرگتر ولی می تونین با کمک فیلم‌ها و آزمون‌ها و بازی‌های مشخصی که سرگرم کننده هستن با سرعتی بسیار آهسته شروع به یاد دادن گرامر کنین.
این تکنیک برای بچه‌هایی که مدرسه رفتن بسیار کمک کننده است. البته بگم پیش نیازش اینه که حتما قبلش خودتون به آن گرامر حتما مسلط بشید.

ترتیب آموزشی که باید بچه هامون بگیم چیه ؟

این فقط یک لیست از پیش تعریف شده است، به علایقش گوش بدین و سعی کنین حتما طبق علایق خودشون از این لیست گزینه هایی و استفاده کنین.
این لیست و از دست ندید به هیچ عنوان :
۱- اعداد ( به ترتیب : ۱ الی ۱۰ و بعد ۱۰ الی ۲۰ و در انتها ۲۰ الی ۱۰۰ )
۲- رنگ ها
۳- صفت ها ( مثل: بزرگ ، کوچک ، قد بلند و خوشحال و غمگین و خسته )
۴- اعضای بدن ( مثل گوش و بینی و چشم و دست )
۵- اسباب بازی ها
۶- لباس ها
۷- حیوانات ( مثال : حیوانات اهلی، مزرعه و حیوانات وحشی )
۸- غذا ها و میوه ها.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه

در نهایت باید بگم که، سعی کنین حتما گوش و زبان بچه هامون و به زبان انگلیسی عادت بدیم ، مثلا در مورد ساعت سعی کنید انگلیسی بپرسید واونها هم به انگلیسی جواب بدن، در مورد سوال‌های ساده مثل :

‘It’s English time! Let’s sit down. Which song shall we start with today’

بچه هامون خیلی زود عادت میکنن که جملات و به انگلیسی جواب بدن ، آنها در یادگیری واقعا کاوشگر هستند و خود ما بعد از مدتی متعجب می شیم از اینکه آنها از کلمات یا جمله هایی مثل :


Can I have …?; Where is …?; Point to …; What colour is it?; It’s …; I like …; I don’t like

استفاده میکنند.

دغدغه تمام ماها که بچه داریم اینه که آنها موفق باشن و شاد، پس رویکردمون در مورد آموزش باید بگذاریم بر پایه آرامش، سرگرمی و اینکه بچه هامون احساس کنن یادگیری این تجربه جدید براشون لذت بخشه.دوره زبان انگلیسی کودکان با استفاده از اینترنت پیشرفت و ترقی در آینده فرزندتان را تضمین می‌کند . ما کنار شما در منزلتان زبان انگلیسی را به کودکتان می‌آموزیم! دوره زبان کودکان آکادمی ۲۴talk برای فرزند شما طراحی شده است

امیدوارم مقاله آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه برای شما مفید واقع شده باشه و برای خواندن مقالات بیشتر می‌تونید به قسمت بلاگ آکادمی مجازی ۲۴talk در قسمت مرکز اموزش رایگان زبان انگلیسی برید.