تقویت لهجه انگلیسی در خارج از کلاس | موثرترین تکنیک‌ها

تلفظ احتمالا دشوار‌ترین بخش زبان انگلیسی برای بهبود در خارج از کلاس است. در این مقاله ایده‌هایی برای تقویت لهجه انگلیسی را به شما ارائه می‌دهیم.

نکته مهم: فیلم‌های غیر آکادمیک (اکشن و … ) برای یادگیری لهجه زبان انگلیسی مناسب نیستند. در کشورهای انگلیسی زبان بایستی بتوانید کاملا شسته رفته و به صورت آکادمیک صحبت کنید.

مشکل اصلی

در صحبت روزمره به زبان انگلیسی، اغلب ما سعی در کوتاه کردن جملات و برقراری هرچه بیشتر ارتباط داریم به همین دلیل زبان آموزان هنگام صحبت بسیار رسمی به نظر می‌رسند چون از روش متفاوتی استفاده می‌کنند. بیشتر مردم هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی کلمات را بهم پیوند داده تا سخن خود را متصل و به راحتی بیان کنند.
ممکن است برای سهولت در صحبت صدای موجود در پایان یک کلمه را تغییر دهیم تا کلمه‌ی بعدی آسان‌تر تلفظ شود یا آخرین صامت کلمه‌ای را به مصوت کلمه‌ی بعد وصل کنیم:

“I’d like an orange”

“I’d likuh norange” درصحبت معمولی این جمله این‌طور شنیده می‌شود.

۱-صدای خود را ضبط کنید

همان‌طور که اغلب مردم وقتی صدای ضبط شده خود را برای اولین بار می‌شنوند، شوکه می‌شوند (“اوه خدای من! آیا واقعا صدایم این‌طور به نظر می‌رسد؟”) شما نیز از این‌که بسیاری از اشتباهات تلفظی را با شنیدن صدای ضبط شده خود متوجه می‌شوید شگفت زده خواهید شد.
همچنین می‌توانید با پخش همزمان یا با کمی فاصله صدای خود و صوت اصلی عملکرد بهتری کسب کنید. به عنوان مثال حروف صدا دار که حتی نمی‌توانید تفاوت بین آنها را بشنوید، اما باید بتوانید با تمرین کردن ریتم پیدا کنید.
همچنین می‌توانید به صدای ضبط شده خود گوش دهید و فقط روی یک صدا کار کنید، مثلا مطمئن شوید که صدای th را مانند صدای s تلفظ نمی‌کنید.

امروزه برنامه‌های کامپیوتری و یا سایت‌هایی وجود دارند که موج صدای شما و صوت اصلی را آنالیز می‌‌کنند و بعد از آن بیشتر برنامه‌ها به شما نمره می‌دهند، برای مثال ۷۶ امتیاز یعنی ۷۶٪ صدای شما شبیه به صوت اصلی است.

همچنین می‌توانید از خودتان فیلم بگیرید و شکل دهان خود را با شکل دهان گوینده اصلی مقایسه کنید.

۲- با رونوشت کار کنید

قبل از گوش دادن به صدای ضبط شده خود، سعی کنید استرس لغات، فرم‌های ضعیف (به عنوان مثال صدای “ter” برای کلمه “to”) اصوات پیوندی (مثلا “saton” برای “sat on”) و یا صدای خاص (به عنوان مثال تمام نمونه هایی از شوا) را در رونوشت مشخص کنید سپس به صوت گوش داده و موارد را بررسی کنید. بعد از آن نشانه گذاری‌ها را بخوانید، روی امتیازاتی که به درستی گرفتید تمرکز کنید.

یک کار عالی با رونویسی و ضبط، تکنیک سایه است. سعی کنید در طی ضبط، با استفاده از همان ریتم گوینده صحبت کنید و در عین حال هر جمله را دقیقا در همان زمان به پایان برسانید.

اگر بین صحبت وقفه دارید، دوباره امتحان کنید، اما این‌بار سرعت پخش را کم کنید. وقتی دوباره سرعت را برگردانید، صحبت کردن باید دقیقا با زمان ضبط همراه باشد.

۳- عادت دادن ذهن و گوش و زبان

هر روز در هر شرایطی هم که شده، حداقل به یکی دو مکالمه گوش کنید یا مطالعه کنید یا صحبت کنید و نگذارید اعضای بدنتان از عادت کردن به شنیدن زبان انگلیسی غافل شود.

می‌توانید از برنامه‌های رایگان صوتی روزانه مخصوص گوشی‌ها استفاده کنید.

۴- تمرین با صدای بلند

یک راه عالی برای بهبود صحبت کردن به انگلیسی این است که هر زمانی می‌توانید، متن ها را با صدای بلند و شمرده بخوانید. حتی اگر اشتباه کنید، بلند خواندن به شما کمک می‌کند که راحتتر انگلیسی صحبت کنید. برای بلند خواندن از کتاب یا روزنامه یا هرچیزی که به زبان انگلیسی است، استفاده کنید. حتی اگر شما همه ی لغات را نمی‌فهمید، اینکار باعث می‌شود که زبان و مغزتان، گفتن کلمات انگلیسی را تمرین کند و متوجه می‌شوید که وقتی انگلیسی صحبت می‌کنید می‌توانید سریعتر و آسانتر جملاتتان را بسازید.

بلند خواندن همچنین به دلیل اینکه شما از کلمات انتخابی خودتان استفاده نمی‌کنید، مفید است.

تقویت لهجه انگلیسی |  ۴- تمرین با صدای بلند

۵- گلو یا گوش های خود را نگه دارید

بیشتر حروف بی صدا در زبان انگلیسی (b، k، d و غیره) را می‌توان با دیگر صدایی که دارای شکل دهان و موقعیت زبان مشابه است جفت سازی کرد.
یک حرف voiced و یک حرف unvoiced است. به عبارت دیگر تمایز بین اغلب صداها را با جفت سازی می‌توان تشخیص داد که در آن یکی از تارهای صوتی استفاده می‌کند و دیگری نه. به عنوان مثال اگر انگشتان را در کنار گلویتان (اطراف سیب آدم) قرار داده باشید و pat و bat را بگویید هنگام تلفظ / p / نباید چیزی احساس کنید، اما هنگام گفتن /b/ لرزش حس می‌کنید. همین امر برای / k / در kangaroo و / g / در goat و بیشتر حروف بی صدا در زبان انگلیسی (به جز r, l, m, n,j, w ) هم صدق می‌کند.

می‌توانید همین کار را با نگه داشتن دستانتان بر روی گوش‌ها و گوش دادن به انعکاس صدای بلند هم انجام دهید.

۶- صحبت با خودتان یا با دوستان

وقتی در حال انجام کارهای روزانه هستید، می‌توانید با خودتان به تنهایی انگلیسی صحبت کنید. این باعث می‌شود به انگیسی فکر کنید. برای مثال می‌توانید بگویید: I’m going to the kitchen, now I am making a cup of tea, I love tea because it refresh me! و مانند این‌ها.

می‌دانم این روش کمی غیر معمول به نظر میرسد اما کمک کننده است. فقط کافی ست امتحان کنید!

۷- تقلید از اخبار

اخبار را گوش کنید و برای تقویت لهجه انگلیسی‌تان و نزدیک شدن به لهجه اصلی، بعد از شنیدن هر جمله، آن را تکرار کنید (با صدای بلند حداقل ۳ بار):

رادیوی بریتانیایی (بی بی سی)
  • احتمالا بی بی سی را می‌شناسید،آنها با دروغ‌های خود مشهور هستند.بی بی سی پادکست‌ها (فایل های صوتی) بسیار باکیفیتی را در زمینه آموزش زبان انگلیسی تهیه می‌کند که می‌توانید از آن برای تقویت مهارت شنیداری خود و همچینین از ویدیوهای دارای متن آن استفاده کنید. حتما روزانه حداقل ۱-۴ فایل آن را تمرین کنید.
رادیوی آمریکایی (وی او ای)
  • جدای از دروغ‌های این رسانه آمریکایی، بهترین فایل‌های تقویت مهارت شنیداری و حتی گفتاری را در زمینه لهجه آمریکایی به صورت روزانه به صورت رایگان در اختیار کاربران می گذارد. حتما روزانه حداقل ۱-۴ آن را تمرین کنید.

در مصوت‌های مرکب مانند / ai / و / ei /، مطمئن شوید که دهان در حال تلفظ آن‌ها حرکت می‌کند. به این دلیل که مصوت‌های مرکب اساسا ترکیبی از دو حرف کوتاه صدا دار هستند. همچنین بهترین روش برای تشخیص مصوت‌های مرکب از مصوت‌های بلند مشابه است. به عنوان مثال، دهان هنگام گفتن O در hope، باید حرکت کند اما هنگامی که می‌گویید ” or” ثابت بماند.

می‌توانید شکل دهان را با کتاب یا وب سایتی که شکل‌های دهانی را برای هر صدا نشان می‌دهد، دقیق تر تمرین کنید یا می‌توانید فیلمی را با دقت تماشا کنید و سعی کنید حرکت دهان بازیگر را کپی کنید.
اگر مشکلی در تلفظ h به زبان انگلیسی دارید (برای مثال در زبان فرانسوی و اسپانیایی رایج است)، می‌توانید با آینه به روش دیگری تمرین کنید.

آینه را به دهان خود نزدیک کنید. پس از گفتن کلمه ای با h، آینه باید بخار کند!

۸- از دستانتان استفاده کنید

یک ترفند مشهور با استفاده از دست‌هایتان این است که انگشت اشاره دست راست خود را در مقابل دهان قرار دهید، انگار قرار است از کسی بخواهید که ساکت باشد با گفتن عبارت”Shhhh” .
پس از اینکه کلمه ای با صدای th در آن گفتید، باید بتوانید یک مسیر مرطوب روی انگشتتان در جایی که زبان آنرا لمس کرده است، احساس کنید.

ترفند دیگری با دست وجود دارد که اگر در قرار دادن زبان در موقعیت مناسب مشکل دارید به کار می‌رود. مثلا هنگام گفتن L و R، دستان خود را در کنار دهانتان قرار دهید، گویی که زبان شماست، و آن را با زبان خود به هنگام تبدیل صدا به موقع حرکت دهید.
به عنوان مثال، هنگام گفتن R باید دست خود را بی حرکت حفظ کنید و سعی کنید که با زبان خود حرکت دست را کپی کنید.

هنگام گفتن L، دست خود را باید به عقب بچرخانید و سپس آن را به پایین حرکت دهید، با زبانتان هم همان کار را انجام دهید.

۹-بهترین اپلیکیشن های موبایل

برای لهجه بریتیش- اندروید

برای لهجه بریتیش-آیفون

برای لهجه آمریکایی- اندروید

برای لهجه آمریکایی- آیفون

۱۰- ارائه‌های TED

این گفتگوها فوق العاده هستند زیرا به شما کمک می‌کنند با مردم طبیعی و راحت صحبت کنید.آن‌ها سخنرانی خود را آماده کرده‌اند اما آنرا کلمه به کلمه نمی‌خوانند.
پس باید وقفه های معمول و حالت های طبیعی انگلیسی سخن گفتن را بیاموزید. شما نه تنها یک رونوشت دریافت می‌کنید، بلکه می‌توانید زیرنویس انگلیسی را نیز فعال کنید و در بسیاری از موارد می‌توانید یک ترجمه به زبان خود داشته باشید. این امر به شدت لهجه انگلیسی شما را تقویت می‌کند. 

منبع : چرب زبان

دوره آنلاین زبان انگلیسی