کدام یک از کشورهای جهان به زبان انگلیسی صحبت می کنند ؟ آیا همه کشورهای انگلیسی زبان در قاره آمریکا هستند؟ کدام کشورها در اروپا به زبان انگلیسی صحبت می کنند. 

زبان انگلیسی یک از زبان های هندواروپایی و از شاخه های زبان ژرمنی غربی می باشد که در انگلستان و اسکاتلند به شکل امروزی خود تکامل پیدا کرده است. زبان انگلیسی به دلیل تاثیرات بالای علمی، فرهنگی، نظامی، سیاسی و اجتماعی که بر کشورهای مختلف گذاشته است از قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی به این طرف تقریبا به یک زبان همه گیر و گسترش یافته در تمام دنیا تبدیل شده است. این زبان به عنوان زبان مادری بسیاری از کشورها به رسمیت شناخته شده است و همچنین زبان دوم کشورهای بسیاری است. تقریبا ۸۰۰ میلیون نفر در دنیا به زبان انگلیسی حرف می زنند که بعد از زبان چینی بیشترین آمار را دارد.

کشورهای انگلیسی زبان اروپا

کشورهای اروپایی را می توان مهد زبان انگلیسی دانست چرا که تقریبا تمام کشورهای این قاره به زبان انگلیسی تسلط دارند. به عنوان مثال ۶۷ درصد از مردم کشورهای اسکاندیناوی به زبان انگلیسی تسلط دارند. همچنین کشورهای بسیار زیادی وجود دارند که با وجود آنکه زبان انگلیسی زبان اول و دوم آنها نیست اما با آن آشنایی دارند. به عنوان مثال بیشتر از ۳۵ درصد کشور ایتالیا به زبان انگلیسی آشنایی دارند. مردم قاره اروپا معمولا می توانند به دو، سه و حتی چهار زبان صحبت کنند.

کشورهای انگلیسی زبان در دنیا

کشورهای زیادی در دنیا وجود دارند که زبان انگلیسی به عنوان زبان مادری آنها شناخته می شود که مهم ترین آنها عبارتند از کشورهایی مانند ایرلند جنوبی، بریتانیا، نیوزیلند، آمریکا، استرالیا و کانادا. اما این زبان در بیشتر از ۶۵ کشور جهان به عنوان یک زبان رسمی مورد استفاده افراد قرار می گیرد. کشورهایی که در قاره آسیا از زبان انگلیسی بهره می برند عبارتند از هند، پاکستان، سریلانکا، سنگاپور و فیلیپین که می توان استعمار انگلیس در تعدادی از این کشورها را دلیل اصلی این اتفاق دانست.

کشورهای انگلیسی زبان

در قاره اقیانوسیه نیز کشورهایی همچون مارشال، نیوزیلند، گوام، استرالیا، فیجی و چند کشور کوچک به این زبان آشنایی دارند. زبان انگلیسی در قاره آفریقا هم گستردگی بسیاری داشته است که دلیل اصلی آن به استعمار بریتانیای کبیر در این قاره می باشد. کامرون، آفریقای جنوبی، کنیا، اوگاندا، نیجریه، غنا، مالاوی، زامبیا و کشورهای دیگری در قاره آفریقا به زبان انگلیسی آشنایی دارند. بیشترین پراکندگی زبان انگلیسی را می توان در قاره آفریقا دانست، جایی که بیش از ۲۵ کشور این قاره با این زبان به عنوان زبان اول و یا دوم آشنایی دارند.

کشورهایی که زبان انگلیسی زبان دوم آنهاست

اغراق نیست اگر عنوان شود که تمام کشورهای جهان زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود انتخاب می کنند و در مدارس و دانشگاه ها آن را تدریس می کنند. امروزه و در دنیای مدرن تقریبا اکثر علوم معتبر دنیا توسط کشورهایی همچون کانادا، آمریکا، بریتانیا، استرالیا و کشورهای انگلیسی زبان تولید می شود و همین امر باعث شده است که آشنایی با زبان انگلیسی به عنوان یه نیاز جوامع امروزی شناخته شود بنابراین حتی کشورهایی هم که بر روی زبان اصلی خودشان تعصب بالایی دارند، زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود قبول کرده اند.

همچنین امروزه تمام کشورهای که زبان اصلی انگلیسی ندارند بسیاری از نوشته ها و تولید علوم خود را به زبان انگلیسی به تمام دنیا می شناسانند و این زبان تقریبا دنیای موسیقی، سینما، سیاست، اقتصاد، ورزش و تمامی صنایع مطرح دنیا لقب گرفته است.

بهترین کشورهای انگلیسی زبان برای کار و اقامت

دیگر بر کسی پوشیده نیست که امروزه کشورهای اروپایی و آمریکایی به عنوان بهترین کشورهای هر ۵ قاره از نظر رفاه، آرامش و کار همیشه در رتبه های اول هستند. بهترین کشورهایی که می توان به عنوان مقصد جهت کار، اقامت و یا تحصیل انتخاب کرد کشورهای منطقه شنگن اروپا (سوئیس، آلمان، نروژ، اتریش، هلند و کشورهای دیگر) که معمولا زبان اول و یا دوم آنها انگلیسی می باشد و بیشتر از ۷۰ درصد این کشورها با زبان انگلیسی آشنایی دارند.

همچنین تعدادی از کشورهای آمریکایی مانند کانادا و آمریکا و کشورهای آسیایی مانند مالزی، سنگاپور و استرالیا را می توان بهترین و محبوب ترین کشورهای انگلیسی زبان برای اقامت و کار دانست. به ندرت می توان کشورهایی را پیدا کرد که زبان انگلیسی، زبان اول و یا دوم آنها نباشد و در بین بهترین کشورها از نظر مهاجرت و کار باشند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۸ دو کشور امارات و بحرین از نظر مهاجرت اوضاع خوبی داشتند که انگلیسی زبان نبودند.

انواع لهجه های زبان انگلیسی

با وجود آنکه زبان انگلیسی تقریبا در سراسر دنیا گسترده شده و تقریبا در همه کشورها این زبان به عنوان زبان اول و یا دوم استفاده می شود اما این زبان دارای لهجه های متفاوتی می باشد. به صورت کلی زبان انگلیس دارای ۳ لهجه متفاوت استرالیایی، بریتیش و امریکن می باشد که هر کدام از این لهجه ها هم درون خود دارای گویش های مختلفی هستند که تفاوت هایی با هم دارند.

 به عنوان مثال در زبان بریتش لهجه ها و گویش های مختلفی همچون کاکنی (cockney)، میدلندزی (Midlands)، ولزی (Welsh) و جوردی (Geordie)  را دارد و البته قسمت های جنوبی و شمالی بریتانیا هم تفاوت هایی با هم دارند. شاید ۳ لهجه اصلی انگلیسی از نظر لحن بیان، تلفظ و بعضی از لغات تفاوت هایی داشته باشند اما در کل کسی که با یکی از این سه لهجه آشنایی داشته باشد مشکلی در سایر نقاط نخواهد داشت و به راحتی می تواند با مردم ارتباط برقرار کند.

تاریخچه زبان انگلیسی:

قدمت زبان انگلیسی به صدها سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد که توسط رومیان در بریتانیا گسترش پیدا کرد که بیشتر زبان لاتین بوده و امروزه هم واژه های بسیاری از آن زمان در زبان انگلیسی باقی مانده است. پس از فروپاشی امپراطوری روم و تقسیم شدن به دو قسمت غربی و شرقی، پایه های زبان انگلیسی توسط آنگلوساکسون ها بنا شد.

انگلیسی کهن:

این دوره از زبان انگلیسی به سال های ۴۵۰ تا ۱۱۰۰ پس از میلاد مسیح بر می گردد و پس از رواج دین مسیحیت در انگلستان، واژه های لاتین دوباره در متون مذهبی زبان انگلیس وارد شد. از مهم ترین آثاری که به زبان انگلیسی کهن به جا مانده است می توان حماسه بیووولف را نام برد که مربوط به حماسه های پادشاهان دانمارکی است. البته نوشته های این اثر برای خواننده های امروزی با زبان جدید قابل خواندن نیست چرا که تفاوت های بسیار زیادی دارد.

انگلیسی میانه:

این دوره از زبان انگلیسی به سال ها  ۱۱۰۰ تا ۱۵۰۰ میلادی برمی گردد. در زمانی که قوم نورماندی بر انگستان حکومت می کردند زبان رسمی را به زبان فرانسه تغییر دادند و به همین دلیل کلمات بسیار زیادی از زبان فرانسه وارد این زبان شد اما پس از استقلال انگلستان در سال ۱۲۰۶ دوباره زبان رسمی به انگلیسی تغییر یافت و آثار و متونی را برجای گذاشتند. آثار و متون آن دوران را می توان با کمی تلاش و سختی خواند و متوجه شد

انگلیسی مدرن:

اختراع ماشین چاپ نه تنها زبان انگلیسی بلکه تقریبا تمام زبان ها را از قرن  ۱۵ و ۱۶ میلادی به ثبات رساند و باعث شد که کتاب های دستور زبان و فرهنگ ها لغات به سرعت در بین مردم انتشار پیدا کنند و زبان ها به خوبی گسترش پیدا کنند. از قرن ۱۷ تا به امروز زبان انگلیسی امروزی همچنان در حال رواج در تمام قاره ها است و پس از آنکه انگلستان از حالت مستعمرگی خارج و خود تبدیل به یک استعمارگر شد توانست این زبان را در بسیاری از کشورها مانند هندوستان با آن جمعیت زیاد رواج بدهد.

آکادمی آموزش زبان آنلاین ۲۴talk  به عنوان یکی از با سابقه ترین آموزشگاه های تهران دارای مزایای بسیاری همچون اخذ آزمون تعیین سطح رایگان، بهره بردن از اساتید مجرب آقا و خانم، استفاده از متدهای آموزشی به روز دنیا و همچنین تدریس آنلاین در منزل می باشد که موفقیت در انواع آزمون های زبان انگلیسی از جمله آیلتس و تافل را تضمین می کند.

منبع:sdlanguage