مطلب امروز ما راجع به آموزش به افراد مبتدی هست که میتونه سنین مختلفی رو دربر بگیره. از کودک تا بزرگسال. آموزش گرامر مبتدی یکی از بخش های ضروری و مهم یادگیری برای تمام سطوح هست. بدون گرامر کلماتی که نوشته میشن یا بیان میشن معنی و ارزش خودشون رو از دست میدن. متاسفانه خیلی وقت ها از گرامر به عنوان بخش خسته کننده و سخت زبان یاد میشه.

روش صحیح تدریس گرامر مبتدی چیه؟؟

یک روش مرسوم و معمول تدریس گرامر تکرار جملات صحیح به دفعات، تا جایی که کاملا ملکه ذهن بشه و در یاد بمونه هست (مثل طوطی!) این روش هم برای معلم و هم برای زبان آموز کسل کنندست. با این روش زبان آموزها فقط میتونن همون چیزی رو که یاد گرفتن تکرار کنن ولی نمیتونن از آموخته هاشون در موقعیت های مختلف استفاده کنن و خودشون رو به چالش بکشن.

گرامر مبحث پیچیده ای هست که ما با صرفا تکرار کردن و طوطی وار خوندن اون نمیتونیم بهش مسلط بشیم. بلکه باید عمیقا اونو بفهمیم و فهمیدنش به راحتی دست نمیاد مگر اینکه بهش علاقمند بشیم و به شکل یه مبحث خشک و بی روح به اون نگاه نکنیم.

گرامر مبتدی

آموزش گرامر مبتدی به کودکان!

اگه شاگردهای شما کودک هستند باید بدونید که خودشون انتخاب نکردن که به کلاس زبان بیان بلکه به صلاحدید والدینشون الان سر کلاس شما حاضر هستن. پس انگیزه ای از اومدن به کلاس ندارن و این شما هستید که باید محیط کلاس رو اونقدر جذاب کنید که هر جلسه بچه ها با ذوق و شوق سر کلاس حاضر بشن! اگه بتونید به این مرحله برسید یعنی نصف راه تدریس رو رفتید.

به خصوص برای مبحث آموزش گرامر باید حتما خلاق و صبور باشید و از راهکاری متنوعی مثل بازی، فلش کارت، کشیدن نمودار پای تخته، آوردن عکس ها و ویدئوهای آموزشی مرتبط با موضوع درس به کلاس وغیره استفاده کنید و در آموزش مطالب عجله نکنید. چون زبان آموزان شما هیچ زمینه ذهنی درباره زبان انگلیسی ندارند و برای تجزیه و تحلیل مطالب جدید به زمان کافی نیاز دارند.

چند راهکار برای آموزش گرامر به مبتدی ها!

بازی فکری با کلمات روش دو یادگیری دوطرفه و مفیدی هست که به موجب اون زبان آموزان میتونن همه قسمت های مهم گرامر انگلیسی رو بیاموزند. این بازی به شناخت و درک قسمت های مختلف جمله کمک میکنه. مثل حروف ربط، مترادف ها، زمان ها و غیره. بازی های فکری مثل جدول کلمات متقاطع برای همه سنین و سطوح مناسب هستن و به پروسه یادگیری یک رقابت شاد و جذاب اضافه میکنه که باعث میشه گرامر در ذهن زبان آموزان بمونه.

گرامر مبتدی
  • بازی های فلش کارتی هم گزینه مناسبی برای مبتدی ها بخصوص بچه هاست. مثل بازی “happy family” و “go fish” با این بازیها بچه ها نحوه پرسشی کردن جملات با “do you…”  رو یاد میگیرن.
  • یه کار جالبی که برای همه مبتدی ها در هر سنی میشه انجام داد اینه که معلم یک جمله رو پای تخته اشتباه بنویسه و از زبان آموزها بخواد اشتباهات جمله رو تصحیح کنند.
  • هیچوقت آموزش گرامر رو طولانی و کش دار نکنید. و کل زمان کلاس یا حتی نصف زمان کلاس رو هم به گرامر اختصاص ندید. برای تدریس گرامر زمانبندی های خاصی در نظر بگیرید. مثلا اواسط تایم کلاس زمان خوبیه چون شاگرداتون هم انرژی دارن هم “یخ” اولیه شون آب شده!
  • اگه برای مثال افعال کمکی رو تازه درس دادید از شاگردهاتون بخواید که در کتاب کارشون (workbook) زیر همه افعال کمکی خط بکشن.
  • حتما از کار گروهی در کلاس بهره ببرید. تمریناتی به زبان آموزها بدید و اونا رو وادار کنید جواب هاشون رو با هم چک کنند و درمورد درست یا غلط بودن اون با هم بحث کنند.
  • در آخر کلاس اگه زمانی رو برای مرور در نظر گرفتید حتما اشاره ای به نکات گرامری هم داشته باشید.

دوره TTC موسسه ۲۴Talk از بهترین و به روزترین متدها بهره میگیره و شامل موارد مختلفی میشه از جمله آموزش تئوری های تدریس، آشنایی با انواع روش ها و تکنیک های تدریس، آموزش عملی تدریس زبان، انجام تدریس در سر کلاس های آموزشی وابسته به نکات کلاسی، انجام Observe های گوناگون از سطوح و کلاس های گوناگون، آموزش نکات کلیدی و سوالات رایج معلمین پیرامون مشکلات کلاس و آموزش مدیریت کلاس. ارزشیابی این دوره هم به دو شکل ارزشیابی تئوری های آموزشی و تدریس عملی در محیط واقعی انجام میشه.