بارها شنیدیم که بهترین راه یادگیری زبان خارجی اینه که اون زبان بخشی از زندگیمون بشه. اگه انتخاب شما یاد گرفتن زبان انگلیسی هست، به نسبت زبانهای دیگه کار راحت تری در پیش دارید. چون انگلیسی دومین زبان رایج دنیاست منابع و ابزار متنوع و فراوانی برای یادگیری مهارت های چهارگانه اون وجود داره. اگه میخواید چند تا روش ساده یادگیری رو امتحان کنید پس ادامه مطلب رو بخونید.

ساده ترین روش های یاد گرفتن زبان انگلیسی

همونطور که گفتیم باید زبان بخشی از زندگیتون بشه تا بتونید به خوبی بهش مسلط بشید. اما خب این کار هم راحت نیست و مراحلی داره. روش هایی که در ادامه مطرح شدن، چند تا از راحت ترین ها هستند.

دلیل خوبی برای یادگیری زبان پیدا کنید

از اینکه اولین راهکار درباره روش های یادگیری دستور زبان و کلمات و… نبود خوشحال شدید؟؟ لطفا خوشحال نشید!

پیدا کردن دست کم یک دلیل خوب و قانع کننده واسه شروع فراگیری خیلی مهم تر از چه چیزی رو چطور یاد بگیرم هست.

اول از همه یه قلم و کاغذ بردارید و شروع کنید بنویسید چرا میخواید زبان انگلیسی یاد بگیرید؟

سعی کنید از کلی گویی پرهیز کنید و دلایل واقعیتون رو بنویسید. به این فکر کنید که چی واقعا بهتون انگیزه میده؟ هر چقدر بیشتر انگیزه داشته باشید فرایند یادگیری زبان براتون ساده تر میشه. هر وقت احساس کردید انگیزه و انرژیتون افت کرده به اون کاغذ معروف نگاه بندازید.

تعیین کنید دقیقا در چه زمان به چه چیزی میخواید برسید؟

در این مرحله هم مثل مرحله قبل سراغ قلم و کاغذ و نوشتن برید. بنویسید “من در فلان تاریخ میخوام به فلان جایگاه برسم”

احتمالا بعد از نوشتن این جمله دوست دارید در زمان کوتاه تری به هدفتون برسید. سعی کنید هدف جاه طلبانه ای برای خودتون تعیین کنید. حتی اگه براتون مهم نیست در زمان کوتاه تری به اهدافتون برسید، باز هم هدف واضح و دقیقی داشته باشید. برای اینکه بهتر متوجه بشید چند تا هدف واضح و چند تا هدف ناواضح براتون مثال میزنیم:

اهداف ناواضح:

  • من میخوام انگلیسی رو روان صحبت کنم.
  • من میخوام در یک کشور دیگه دانشگاه برم.
  • من میخوام با فرد غیرایرانی دوست بشم.

اهداف واضح:

  • من میخوام در مدت ۸ ماه قادر بشم مطالب روزنامه New York Times رو بخونم و بفهمم.
  • در مدت شش ماه میخوام خودمو برای آزمون آیلتس با نمره حداقل ۶ آماده کنم.
  • میخوام تو ۳ ماه به حدی برسم که بتونم با بقیه افراد در مورد موضوعات مختلف (ورزش، موسیقی، سفر، غذا) بحث کنم.

همونطور که ملاحظه کردید اهداف ناواضح محدودیت زمانی ندارن، اینکه شما کی به هدفتون میرسید مهمه. اگه محدوه زمانی داشته باشید میتونید پیشرفت خودتونو در زمان یادگیری ارزیابی کنید تا اگه لازم بود در برنامه هاتون تغییر ایجاد کنید. همچنین اهداف ناواضح میزان پیشرفت و موفقیت شما رو نشون نمیدن. مثلا منظور دقیقتون از “روان صحبت کردن” چیه؟

منابعی رو پیدا کنید که شما رو به هدفتون نزدیکتر کنه

مطمئن بشید تلاشی که میکنید شما رو به هدفتون می رسونه.

اگه هدفتون اینه که آزمونی رو با نمره خوب قبول بشید، تو دوره های آمادگی آزمون شرکت کنید. اگه هدفتون صحبت کردن با حرفه ای ها در مورد موضوع خاصی (مثلا فیلم) هست پس فیلم های زبان اصلی زیاد ببینید.

دلیل اینکه توصیه کردیم هدف واضح و مشخصی داشته باشید همینه. اگه ندونید قراره تا سه ماه، شش ماه یا تا سال آینده به کجا برسید پس نمیتونید منبع مناسبی برای خودتون پیدا کنید.

به محیط اطرافتون با دقت بیشتری نگاه کنید

از کنار تبلیغات ، بیلبوردها، مجله ها و … راحت رد نشید.

ببینید متن اون تبلیغ چند کلمه داره؟ میتونید کلماتش رو برای خودتون معنی کنید؟ چند تا از کلمه ها به چشمتون آشناست؟ با کلمه هایی که دیدید جمله های جدید بسازید.

هرروز کلمات جدید یاد بگیرید

خیلی از زبان آموزها روی گرامر و لهجه تمرکز میکنن تا لهجه خودشونو شبیه به گوینده های اخبار کنن بدون اینکه دایره لغات وسیعی داشته باشن. اما این کار اشتباس!

اینکه چی میگید مهم تر از لهجه شماس. خیلی از مردم دنیا انگلیسی رو صحبت میکنن اما با لهجه کشور خودشون. پس میتونن این ادعا رو داشته باشن که انگلیسی بلدن. حتی رئیس جمهور امارات هم با لهجه عربی، انگلیسی صحبت میکنه و این موضوع برای مردم کشورهای انگلیسی زبان جا افتاده که خارجی ها لهجه خاص خودشونو دارن. پس اگه به نحوه تلفظ خودتون حساس بشید سرعت شما در یادگرفتن کلمات جدید پایین میاد که نشون دهنده دانش زبانی پایینه!

در شبکه های اجتماعی مجازی عضو بشید

امروزه عضویت در حداقل یک شبکه اجتماعی در بین مردم بسیار متداول شده. پرکاربردترین شبکه اجتماعی در ایران اینستاگرام هست.

میتونید پیج هایی که در مورد آموزش زبان هست که هم دایره لغات شما رو بالا میبره هم با اصطلاحات روزمره و بدرد بخور و کاربردی آشناتون میکنه و هرروز پست های جدید و جالب و بعضا خنده دار میذارن رو دنبال کنید. مثل ۲۴Talk.

شبکه های اجتماعی دیگه مثل Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest هم در کشورهای دیگه بیشتر مرسوم هستن اما شما هم میتونید در اونها عضو بشید و هرروز مطالب جدیدشون رو درباره یاد گرفتن زبان انگلیسی مطالعه کنید.

عضویت در شبکه های اجتماعی(به زبان انگلیسی) راحت ترین کاری هست که میتونید برای تقویت و به روز نگه داشتن دانش زبانتون انجام بدید. چون تقریبا هرروز به اونها سر میزنید و بهشون عادت کردید.

هرروز تمرین کنید

از تمرین کردن نترسید! منظور ما این نیست که به خودتون سختی بدید و هرروز خودتونو به مجبور کنید کاری که دوست ندارید انجام بدید.

بلکه میتونید این کار رو برای خودتون لذت بخش کنید. روش های مختلفی مثل نصب اپلیکیشن، فیلم، سریال و… وجود دارن.(روش مناسب خودتونو پیدا کنید) . به دو دلیل هرروز تمرین کنید. اول بخاطر اینکه با انگیزه بمونید، وقتی کاری رو هرروز انجام بدید تبدیل به عادتتون میشه. وقتی هم تبدیل به عادت شد انگیزه دارید تا ادامش بدید. دوم به این خاطر که در زمان صرفه جویی کنید! اگه فقط یک یا دو بار در هفته زبان بخونید خیلی از چیزهایی که دفعه پیش یاد گرفته بودید از ذهنتون بیرون میره. پس باید زمان زیادی رو بذارید تا آموخته های قبلی رو مرور کنید. اما اگه هرروز زمان مشخصی رو برای خوندن زبان بذارید ذهنتون همیشه تازه میمونه و احتیاجی به تلف کردن وقت برای مرور دانسته های قبلی پیدا نمی کنید.

تسلیم نشید

اینکه میلیون ها نفر از مردم کشورهای مختلف دنیا با لهجه های گوناگون میتونن انگلیسی صحبت کنند ، معنیش اینه که این کار شدنیه، پس شما هم میتونید به خوبی زبان انگلیسی رو یاد بگیرید.

هر چه بیشتر تمرین کنید، حرف بزنید و حتی اشتباه کنید زودتر به نتیجه میرسید. فقط نباید تسلیم بشید. پیوسته به تلاشتون ادامه بدید. به اهدافتون فکر کنید و هر وقت احساس کردید که ممکنه جا بزنید؛ به سراغ برگه هدف ها برید.

در آخر باید گفت که یاد گرفتن زبان انگلیسی شاید یکم سخت به نظر برسه اما به شدت لذت بخش و دوست داشتنیه. حس پیشرفت و یادگیری یکی از بهترین حس های دنیاست، پس این حس رو در خودتون قوی تر کنید تا یادگیری ساده تر و لذت بخش تر بشه.