دلایل عدم موفقیت در زبان چه چیزهایی هستن؟ جواب این سوال خیلی چیزها میتونه باشه، یادگیری زبان انگلیسی کار راحتی نیست و اگه بعد مدتها زبان خوندن به نتیجه ای نرسیدین باید دنبال علتهای اون بگردین و برطرفشون کنین. این مقاله بهتون کمک میکنه ۵ دلیل عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی رو که اکثر مردم در یادگیری یه زبان دارن رو، کشف کنین! و با روش درست تر و اصولی تر زبان انگلیسی رو یاد بگیرین.

در این شکی نیست که یادگیری زبان کار ساده ای نیست. یکی از موارد اصلی برای تسلط به هر مهارت دونستن و شناسایی دلایل عدم موفقیت، و بعد از بین بردن مواردی هست که باعث خرابکاری در پیشرفتتون می شه و مانع از ادامه برنامه هاتون میشه.

۵ دلیل عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی

۱- برنامه درسی غیر اصولی

5 دلیل عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی

اکثر کلاسها و مدرسه ها و دانشگاه ها کلاسها و دوره های آموزش زبان رو دارن. ممکنه بعد از این همه سال مطالعه زیاد، تکالیف بی پایان و مشق شب، این دانش آموزان متوجه بشن که نمی تونن به زبانی که مدت طولانی دارن یاد می گیرن ارتباط برقرار کنن. چرا؟ یه دلیل قوی وجود داره، که هنوز خیلی از مردم اون رو نمی دونن یا متوجه نمی شن.

این کلاسها چقدر خوبه؟ باید گفت خیلی بد. آیا خودتون یا هر کدوم از دوستانتان توی مدرسه یا دانشگاه زبان خارجی یاد گرفتین؟ بعد این آموزش میتونین به انگلیسی حرف بزنین؟ می تونین یه سریال تلویزیونی یا فیلم بدون زیرنویس تماشا کنین، مقاله بنویسین یا کتاب یا رمان یا روزنامه ای به زبان انگلیسی بخونین؟ آیا اونها چیزی بیشتر از چند کلمه یا عبارات مبتدی رو یادتون دادن؟

احتمالا نه. قبل این شاید فکر کنین که مشکل از خودتون بوده ولی این برنامه درسی نادرست و بی اصول بوده که به مداوم به مغزتون خورونده می شه و این مشکل رو به وجود میاره. به زبان به عنوان موضوعی برای مطالعه رفتار می شه نه مهارت. زبانهای خارجی مثل بقیه درس ها نیستن که بیشتر اونها رو بشه از روی کتابها مطالعه یا حفظ کرد. دونستن یک زبان به معنای ایجاد مهارت هست.

۲- وقت کم

5 دلیل عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی

خیلی از ما نمیدونیم که یادگیری یه زبان کاملاً جدید هیچ وقت مثل قدم زدن توی پارک نیست. هرچه زودتر این موضوع رو درک کنین، شانس موفقیتتون بیشتره. یادگیری یه زبان زمان بره و باید به اندازه کافی به اون زمان اختصاص داده بشه. یادگیری زبان زمان بر هست و متأسفانه هیچ راه میانبری براش وجود نداره.

اینو یادتون نره: زبانی که خیلی سریع یادش بگیرین زبانیه که به زودی هم از یادتون میره. اگر “پیروزی آهسته ” رو دنبال می کنین و برای مدت طولانی تری سفر زبان رو با سرعت پایدار دنبال می کنین. زبان رو یاد میگیرین و خیلی بیشتر توی ذهنتون میمونه.

یه راه حل خوب برای کمبود وقت میتونه شرکت کردن توی دوره های یادگیری زبان انگلیسی آنلاین باشه. اگه به خاطر دغدغه های کاری و تحصیلی و زندگی تا الان وقت آزاد برای یادگیری زبان انگلیسی نداشتین این روش بهتون کمک میکنه وقت های آزادتون مثلا بعد از کار توی خونه یا وقت های استراحتتون رو به یادگیری اختصاص بدین و دیگه نیازی به صرف زمان و هزینه برای رفت و آمد رو ندارین که این خیلی کمک کننده میتونه باشه.

۳- بی اشتیاقی

5 دلیل عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی

یکی از اصلی ترین دلایل عدم یادگیری زبان برای اکثر مردم، نداشتن انگیزه مناسبه. ممکنه فقط کسی بهتون گفته باشه یادگیری زبان توی پیشرفت کاریتون موثره، یادگیری زبان برای پیشرفت کارمون هیچ مشکلی نداره، اما به اندازه داشتن اشتیاق به زبانی که می خواین یاد بگیرین انگیزه آور نیست.

نکته اصلی پیوند عاطفی با زبانه؛ باید عاشق همه چیزهایی باشین که با زبان انگلیسی ارتباط داره. مثل فرهنگ و مردم اون. این بهترین راهیه که می تونین برای یادگیری زبان خارجی انگیزه بگیرین. دوست داشتن زبان بهتون این امکان رو میده که با هر مانعی که در راهتون وجود داره مقابله کنین. و خلاصه، زبانی رو که دوست دارین یاد بگیرین!

پس بهتره که خودمون این علاقه رو توی خودمون بوجود بیاریم و بدونیم که با یاگیری زبان غیر از کار و تحصیل خیلی چیزهای دیگه میتونیم داشته باشیم مثل دوست های جهانی دونستن فرهنگ و اصطلاحات زبان های دیگه، دیدن بهترین فیلم ها بدون زیرنویس و خیلی چیزهای دیگه رو وقتی بهشون فکر کنیم میتونه علاقه مون به یادگیری رو بیشتر بکنه.

۴- نداشتن هدف

5 دلیل عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی

به تعویق انداختن دزد زمانه و اگه جوری هستین که معتقدین کس دیگه ای تمام راه حل و چالش های یادگیری زبان رو بتون میگه. هیچ وقت نمیتونین شروع خوبی برای یادگیری داشته باشین. بیشتر افراد سعی در پیدا کردن روش مناسب و منبع، کتاب، وبلاگ، فیلم های یوتیوب و پادکست های مناسب رو دارن.

وقتی یادگیری رو به تعویق بندازین، هیچ وقت به اهداف تون نمی رسین، حتی اگر در راهروی زبان “شکست” بخورین.

۵- تلف کردن وقت

5 دلیل عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی

آیا سعی میکنین بدونین “بهترین روش آموزش زبان چیه؟” یا “یه برنامه عالی یادگیری زبان چیه؟” یا “هر کتاب جادویی برای کمک بهتون در یادگیری یک زبان جدید چیه؟”مردم دنبال رفع کردن سریع و آسون مشکلاتی هستن که باید با اونها روبرو بشن. این چیزی نیست که بشه در اون عجله کرد.

آخرین چیزی که وقت خودتون رو صرفش میکنین، جستجو و تحقیق بی وقفه ست. تا ببینین کدوم روش مناسبه شماست. ولی هیچ تکنیک ایده آلی برای ما وجود نداره. کسایی که به زبان علاقه دارن میدونن هیچ روش عالی و کاملی برای یادگیر وجود نداره برای همین قوت خودشونو تلف نمیکنن.

پس اتلاف وقت رو متوقف کنین، با استفاده از زبان و روش خودتون مشغول یادگیری بشین و روش یادگیری خودتون رو با چالش هایی که روبرو هستی تطبیق بدین!

نظر نهایی

یادگیری زبان علم موشک هوا کردن نیست! اما طرز فکری که برای یادگیری به کار میگیرین خیلی میتونه بهتون کمک کنه. پس پیشنهاد هایی که بالا گفتیم رو برای استفاده و لذت بردن از یادگیری زبان جدید خود قرار بدین.

امیدوارم که از مقاله ۵ دلیل عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی لذت برده باشین و براتون مفید بوده باشه. وقتی که علت عدم پیشرفت توی هر کاری رو بدونین مطمئنا با اصلاح اونها پیشرفت زیادی میکنین و زودتر به هدفتون میرسین، پس چیزهایی که گفتم رو جدی بگیرین و انجامشون بدین بعد میبینین که ضرر نمیکنین.

یکی از پیشنهاد ها برای آموزش آنلاین میتونه آکادمی مجازی ۲۴talk باشه که با داشتن اساتید با تجربه و تیم پشتیبانی قوی، دوره بینگو برای نوجوانان و بزرگسالان و دوره کودکان رو پوشش میده و روش های آموزشی مخصوص متناسب با هر سنی رو داره. و هدفش نتیجه بخش بودن کلاسها و دوره ها است.