۵ لغت جدید که نباید تو سال ۲۰۲۰ از دستش بدید

بنظر شما simples, chillax, whatevs چه ویژگی مشترکی دارند؟

اینها کلمات جدیدی هستند که در سال ۲۰۱۹ به فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد اضافه شدند! میدونم به چی فکر می‌کنین..

زبان انگلیسی همین الانش کلی کلمه داره،پس این موارد جدید از کجا اومدن؟

آیا ما فقط اونارو را اختراع می کنیم؟

قطعا خوشحال می‌شید بدونید که ما فقط اونها را درست نمی کنیم! برخی از اینها کلماتی است که مردم بارها و بارها شروع به گفتن و نوشتن کرده اند. برخی هم کلمات قدیمی هستن که توی دوران اخیر به دلیل تغییر فرهنگ یا یک رویداد بزرگ محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند.

معلوم نیست منشاء این ها ازکجاست اما هر ساله صدها کلمه جدید به فرهنگ لغت اضافه می‌شه نشون دهنده تکامل زبان انگلیسی هستش. بنابراین، ما توی این مقاله پنج کلمه برتر توی سال ۲۰۱۹ ، با معنیش رو براتون آوردیم.

میتونین حدس بزنین چرا این لغات رو استفاده کردیم یا ازکجا اومدن؟

۱٫ Climate Emergency

بیایید لیست خودمون رو با واژه نامه سال آکسفورد – Climate Emergency آغاز کنیم. Climate Emergency باری شرایطی تعریف شده که در آن اقدامات فوری برای کاهش یا متوقف کردن تغییرات آب و هوایی و جلوگیری از آسیب های زیست محیطی بالقوه برگشت ناپذیر ناشی از آن نیاز داریم. این لغت از تمام لغات اضطراری دیگری که در سال ۲۰۱۹ نوشته شده بود پیشی گرفته. در واقع ، استفاده از این کلمه تا سپتامبر ۲۰۱۹ تنها در یک سال بیش از ۱۰،۰۰۰٪ افزایش یافته است.

Climate Emergency

۲٫ Permaculture

Permaculture یک کلمه قدیمی است که اخیراً محبوبیت بیشتری پیدا کرده. این یک کلمه portmanteau است ، به این معنی که دو کلمه رو برای ساختن یک کلمه جدید ترکیب می کند. در حقیقت این لغت از permanence و agriculture ، پایداری و کشاورزی باهم ترکیب شده به وجود آمده و مبتنی بر مفهوم کشاورزی و باغداری پایدار است.

Permaculture

۳٫ Freegan

freegan یک کلمه ترکیبی هستش که از دو کلمه free رایگان و vegan گیاهی میاد. گاهی اوقات به عنوان  ‘dumpster diver’ شناخته می شه ، freegan کسی هستش که باور داره نباید غذارو دور بریزیم و این اشتباه است هنگامی که میلیون ها انسان در سراسر دنیا گرسنه هستن. به همین دلیل، آنها فقط غذایی را که می توانند به صورت رایگان دریافت کنن میخورن، که معمولاً آنها را بیرون می‌ریزند و هدر میشد. غالباً freegan ها به مواد غذایی موجود در زباله دان های سوپر مارکت پیدا می‌کنند اعتماد دارند.

Freegan

۴٫ Hothouse

Hothouse کلمه ای است که اخیراً معنای جدیدی پیدا کرده. در گذشته ، این انحصارا به یک گلخانه اشاره می شد – یک ساختمان شیشه ای که برای کمک به رشد سریعتر گیاهان طراحی شده بود. امروزه ، Hothouse مکان یا موقعیتی رو توصیف می کنه که موجب رشد سریع ایده ها، احساسات و دانش می شه. پردیس های دانشگاه ، مدارس و سازمانهای اجتماعی Hothouse ایده آل برای ایده های جدید تازه هستند!

۵٫ Hellacious

آیا تا به حال در ترافیک وحشتناک گیر کنید؟ یا توی طوفان شدید برفی چطور؟ شاید اوضاع جهنم گونه بود؟ Hellacious یک تجربه افتضاح را توصیف می کند و اغلب برای توصیف ترافیک ، آب و هوا یا حتی یک دوره زمانی استفاده می شود (مثلاً یک تابستان جهنمی). همچنین در ورزش هنگام بحث در مورد مشت زدن یا ضربه ای جهنم آور معمولاً در ورزش استفاده می شود.

حالا چرا این کلمات رو انتخاب کردیم؟ اگر توجه کرده باشین که این کلمات به برخی از موضوعات پراهمیت امروز مربوط می شود، از جمله تغییرات جوی و پایداری! ما اینها رو انتخاب کردیم زیرا احتمالاً در سال ۲۰۲۰ حتی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شوند. حتماً این کلمات جدید رو یادداشت کنید و سعی کنید خودتون از اونها استفاده کنید. برای کمک به شما در تمرین اونها ، ما یک مسابقه رو براتون تدارک دیدیم.

۵ لغت جدید که نباید تو سال ۲۰۲۰ از دستش بدید

!The 2019 new words quiz

Climate emergency Permaculture Freegan Hothouse Hellacious

Use these words to fill the gaps in the sentences below. You may need to change the form of the word. If you get stuck, use the picture clues to help you, or go back and look at the descriptions above.

۱٫ The government has declared a ___________________ and urgent action is required to save the planet.Click here to reveal the answer.

۲٫ The traffic inside the city is __________________ at rush hour.Click here to reveal the answer.

۳٫ A college is a _________________ for knowledge and ideas.Click here to reveal the answer.

۴٫ ___________ farms are designed to imitate nature and cause as little damage to the environment as possible.Click here to reveal the answer.

۵٫ A ________________ might look for food in supermarket bins.Click here to reveal the answer.

با استفاده از این کلمات جدید تمرین کنید اکنون شما تقریباً آماده هستید تا از این پنج کلمه مهم جدید در انگلیسی استفاده کنید. برای اینکه خود را بیشتر به چالش بکشید ، با استفاده از تعداد زیادی کلمه ممکن ، یک متن کوتاه بنویسید. سپس آن را به عنوان نظریه در کادر زیر ارسال کنید. در اینجا مثالی برای شروع کار آورده شده است. به دلیل انحراف غیر منتظره در این هفته ، ترافیک درون شهر هولناک بود. هزاران نفر از دانشجویان دانشگاه به خیابانها آمدند تا از دولت بخواهند که شرایط اضطراری آب و هوا را جدی تر بگیرد. این تنها یکی از مواردی است که نسل جدید باید در کنار چگونگی ایجاد سیاره ای پایدار با آن روبرو شود. همانطور که می دانیم ، این دانشگاه خانه ای برای فعالیت های سیاسی است. این اتفاق در همان هفته رخ داد که فعالان محلی برای مزارع مرفوج بیشتر در خارج از شهر و اهدای زباله های مواد غذایی از سوپرمارکت های محلی اقدام به برگزاری کارزار کردند. ایده ای که آشکارا توسط جامعه آزادگان قهرمان شد.