به نظر شما مکالمه روزمره انگلیسی خیلی سخته؟ احتمالا پاسختون مثبته! “خیلی از کلمات رو قبلا بارها و بارها شنیدم، معنی همشونو میدونم، راه های مختلفی رو برای یادگیری زبان پشت سر گذاشتم، تو ذهنم هم میدونم چی میخوام بگم اما به مرحله حرف زدن که می رسم نمی تونم کلمات و جملات رو پشت سر هم بیان کنم.”

چرا مکالمه روزمره انگلیسی چالش برانگیزه؟

برای اینکه پاسخ دقیق تری به این پرسش بدید باید بدونید که یادگیری زبان شامل دو بخش میشه: ورودی و خروجی.

ورودی شامل هر آنچه که درباره زبان انگلیسی می شنوید و می خونید میشه (listening & reading). خروجی هم شامل مهارت خوندن و نوشتن (writing & speaking).

بیشتر آدم ها روی قسمت خروجی بیشتر وقت میذارن و ما هم امروز قصد داریم در مورد بخش خروجی صحبت کنیم وقتی نوبت به حرف زدن میرسه ( برای بعضی ها نوشتن) سرعتمون یهو میاد پایین. با اینکه یه جمله خیلی ساده تو ذهنمون داریم ولی موقع ادا کردنش به مشکل میخوریم. و اما دلایل این مسئله چیه؟

به اندازه کافی با دنیای واقعی زبان انگلیسی سر و کار ندارید

وقتی در کشوری که زبان اصلیش انگلیسی نیست قصد یادگیری زبان داشته باشید، سر و کار داشتن با دنیای واقعی زبان انگلیسی میتونه سخت بشه. ولی این سوال هم پیش میاد : پس اونایی که انگلیسی رو نسبتا خوب حرف میزنن چطوری یاد گرفتن؟

 کتاب های درسی و همه ابزاری که برای یادگیری زبان مبتدی ها مفید هستن سعی دارن تا شما رو به مکالمه روزمره انگلیسی نزدیک کنن. اصطلاحات عامیانه (slang)، لهجه های مختلف و گرامر که برای شروع یادگیری نامناسب هستن همگی کنار رفتن تا یادگیری زبان آسون تر بشه.

مکالمه روزمره انگلیسی

رو مکالمه زیاد کار نکردید

شاید دلیل اینکه کمتر تمرین “speaking” کردید این بوده که ترجیح دادید به مکالمه بین دو یا چند نفر گوش بدید تا اینکه خودتون حرف بزنید. دلیلش اینه که احتمالا به توانایی های خودتون اطمینان کافی ندارید یا شاید هم زبان رو سر کلاس یا توی خونه یاد گرفتید و بیشتر وقت یادگیریتون صرف خوندن و نوشتن و گوش دادن شده. به غیر از کسانی که تو کشور انگلیسی زبان زندگی می کنند یا کسانی که هم صحبت دائمی دارند، آشنایی و مهارت در مکالمه کمی چالش برانگیزه.

نگران هستید

فرض کنید تو جمعی قرار گرفتید که همه دارن انگلیسی صحبت میکنن، از اینکه میفهمید بقیه چی میگن لذت میبرید اما دلتون میخواد شما هم نظر بدید و تو بحث شرکت کنید. همین که میاید صحبت کنید به این فکر میافتید، اگه حرف اشتباهی حرف بزنم یا کلمات رو نادرست تلفظ کنم چی میشه؟ اگه منظورمو نفهمن و بهم بخندن چی؟

این نگرانی ها خیلی طبیعی و قابل درک هستن. به همین دلیل هم هست که مکالمه برای زبان آموزها سخت ترین بخش یادگیری زبانه. پس ناامید نشید چون یک عالمه راهکار واسه رد شدن از این مرحله وجود داره.

مکالمه روزمره انگلیسی

مکالمه روزمره (غیررسمی)

به نظر شما فرقی بین ?How are you و ?How are you doing وجود داره؟

هر دوی این عبارتها برای احوال پرسی به کار میرن اما اولی حالت رسمی و دومی حالت غیررسمی داره. مکالمه روزمره هم در تمام زبان ها حالت غیررسمی داره. اکثر کسانی که در مکالمه زبان مهارت بالایی به دست آوردن و حرفه ای شدن از الگوی غیررسمی استفاده میکنن.( به غیر از موارد خاص مثل سیاستمدارها)

بهتره بدونید یک راه بالا بردن مهارت مکالمه روزمره دور زدن قواعد دستوری(گرامر) هست!

حرفه ای ها تو مکالمات روزمره با دوستان و خانواده از قواعد گرامری پیروی نمیکنن خیلی هاشون حتی این قواعد رو بلد نیستن! اما شما به عنوان یک زبان آموز که در حال یادگیری انگلیسی به عنوان زبان دوم هستید باید این قواعد رو کامل یاد بگیرید تا بعدا بتونید مثل حرفه ای ها اونا رو دور بزنید! البته منظور ما این نیست که کلا بیخیال گرامر بشید. واسه تقویت گرامر اپلیکیشن Grammarly و وبسایت Oxford Dictionaries Grammar رو بهتون پیشنهاد میکنیم.

مکالمه روزمره انگلیسی

سه نکته گرامری که دور زدنش مشکلی نیست

حالا که تصمیم دارید مکالمه روزمره انگلیسی رو به سطح حرفه ای برسونید، چند تا نکته گرامری رو هم باید بدونید.

جمله رو با حرف اضافه تموم کنید

در حالت رسمی جمله با حرف اضافه تموم نمیشه اما در مکالمات روزمره و غیررسمی این کار مرسومه.

مثال رسمی With whom should I study English

مثال غیررسمی Who should I study English with

شروع جمله با حرف ربط

حرف ربط حرفی هست که دو قسمت جمله رو به هم وصل میکنه. مثال برای حروف ربط شامل and, but, or, because میشه.

مثال رسمی I am tired, because I didn’t sleep last night

مثال غیر رسمی Because I didn’t sleep last night I’m tired

استفاده از they” برای مفرد

کلمه They ضمیری هست که به دو نفر یا بیشتر برمیگرده. اما در حالت غیررسمی میتونید اون رو به جای HE یا SHE به کار ببرید (البته با فعل جمع)

مثال رسمی I’ve never met those people but they seem nice

مثال غیررسمی I’ve never met that person, but they seem nice

سه راه برای تمرین روزانه مکالمه انگلیسی

حالا بعضی از نکات رو میدونید، وقتش رسیده اونها رو به کار ببرید. یکی از بهترین روش ها تکنولوژی و اپلیکیشن ها هستند.

مکالمه روزمره انگلیسی

از تکنولوژی مورد علاقتون بهره ببرید

تکنولوژی زندگی ما رو راحت کرده و بهره وری کارهای ما رو افزایش داده از جمله آموختن زبان انگلیسی. قطعا بدون موبایل و تبلت و کامپیوتر و تلویزیون هم میشه مهارت های ۴ گانه زبان رو کامل یاد گرفت اما استفاده از این وسایل سرعت یادگیری ما رو بالا میبرن.

“شما از چه تکنولوژی برای یادگرفتن زبان استفاده می کنید؟”

  • از قسمت “speaking” گوگل استفاده کنید. با استفاده از تلفن همراه هوشمند یا میکروفن متصل به کامپیوتر یک کلمه انگلیسی بگید و منتظر بشید تا ببینید چطور گوگل صدای شما رو به متن تبدیل میکنه.
  • با دوستان مجازیتون انگلیسی حرف بزنید یا از سایت My Language Exchange استفاده کنید. 
  • با برنامه Skype با اعضای خانواده، فامیل یا دوستانتون که انگلیسیشون خوبه حرف بزنید.
  • از مسنجرهایی مثل WhatsApp برای فرستادن فایل های صوتی کوتاه و چت کردن استفاده کنید.

به وبسایت Verbling Community discussions سر بزنید

ادمین سایت هرروز یک سوال یا یک موضوع جذاب رو برای بحث کردن داخل سایت قرار میده. اعضای سایت با هم بحث و تبادل نظر میکنن. معمولا درباره موضوعات متنوعی بحث میکنن. شما میتونید به صورت رایگان از این سایت استفاده کنید و با حرفه ای ها صحبت کنید بدون اینکه احساس نگرانی یا خجالت بکنید چون هیچکس شما رو قضاوت نخواهد کرد و همه تا جایی که امکانش باشه به شما کمک میکنند. هر چه بیشتر با اعضای سایت گفتگو کنید پیشرفت محسوس در مکالمه خودتونو حس خواهید کرد.

مکالمه روزمره انگلیسی

HelloTalk رو نصب کنید

این اپلیکیشن رو روی موبایلتون نصب کنید تا با هزاران نفر که مثل شما خواهان یادگیری زبان انگلیسی و یا حتی بقیه زبان ها هستند در ارتباط باشید. اگه فقط بخواید مکالمه تمرین کنید یک دکمه روی کیبورد برنامه تعبیه شده که میتونید برای مخاطبتون “voice message” یا پیغام صوتی بفرستید. مخاطب شما هم در جوابتون میتونه هم پیغام صوتی بفرسته هم متنی. اگه پیغام متنی بود، خود برنامه گزینه ای داره که متن رو براتون میخونه. این گزینه برای یادگرفتن صحیح تلفظ ها بسیار مناسبه.

در آخر فراموش نکنید که یادگیری مکالمه روزمره انگلیسی کار عجیب و غریبی نیست و فقط نیاز به تکرار و تمرین داره تا کاملا حرفه ای بشید!